Prekių katalogas

GAUROMETIS STIPRESNIS UŽ PRIEŠĄ

  • GAUROMETIS STIPRESNIS UŽ PRIEŠĄ

    Kas dabar kelia juoką, o kažkada tai atrodė nenuspėjama ir baisu?
    Gauromečių žolė yra turtinga savo unikaliomis vaistinėmis savybėmis. Turtinga ir galinga tiek, kad net pats Hitleris piestu stojo rodyti prieš ją savo jėgą bei valdžią. Įsivaizduokite, stovi Hitleris rūstaus veido, griaunančią jėgą demonstruojančioje pozoje, o prieš jį liaunas, siaurais pailgais lapeliais aplipęs bei stiebo viršūnėje į gana ilgą kekę sukrovęs ryškius purpurinės spalvos žiedelius siauralapis gaurometis. Juokinga, ar ne?

    Ar gaurometis laimėjo dvikovą ir kokiu rezultatu?
    Hitleris bandė Rusijos platybėse sunaikinti gauromečio plantacijas ir įprotį gerti šią nuo senų laikų žinomą arbatą, kuri dėl savo atsiradimo ir išpopuliarėjimo istorijos dažnai vadinama Ivan čai arbata. Ar jam pavyko? Fabrikus, laboratorijas gal ir nugriovė, augintojus, rinkėjus, gamintojus išvaikė, augalą trypė, bet pasipriešinti gilioms tautos tradicijoms ir gamtai Hitleris nesugebėjo. Be to, siauralapis gaurometis dauginasi dviem būdais – šliaužiančiais šakniastiebiais ir sėklomis, kurių vienas augalas išaugina iki 20 tūkstančių. Panašu, kad švelnių pūkelių su sėklomis armija (liaudiškai vadinama gaurais) smogė Hitleriui antrą smūgį ir nokautavo jį. 2 : 0 – siauralapio gauromečio naudai! Hitlerio nebėra, o gaurometis toliau gyvuoja ir yra paplitęs gana plačiai po visą pasaulį.

    Gauromečio rinkimas
    Kur Lietuvoje auga siauralapis gaurometis?
    Siauralapis gaurometis (lot. Chamerion angustifolium) lietuvių kalboje dar vadinamas siauralapė ožrožė, ožkarožė, kazokas, gauromedis . Augalas auga miškuose, pamiškėse, miškų kirtimuose, sausuose durpynuose. Dažnai gauromečių žolė auga šlaituose, savo giliomis šaknimis purendama dirvą ir stiprindama juos.

    Kada tinkamiausias laikas rinkti gauromečio žaliavą?
    Vaistinė žaliava – lapai. Augalo vaistinių savybių gausa bei veiksmingumas priklauso nuo to, ar žaliava yra tinkamu laiku surinkta. Daugiausia biologiškai aktyvių medžiagų randama, kai gauromečių žolė žydi. Gaurometis žydi birželio antroje pusėje. Klimatinės oro sąlygos daro didžiulę įtaką augalų brendimui bei žydėjimui, tad nuolat reikia stebėti tiek oro sąlygas, tiek pačius augalus. Pastebima tendencija, kad esant sausrai gaurometis pradeda anksčiau žydėti.

    Unikalios gauromečio savybės, kuriomis gamta apdovanojo šį galingą augalą
    Viena iš savybių – gausus vitamino C kiekies (iki 150 mg%). Vitaminas C yra antioksidantas, kuris stabdo laisvųjų radikalų susidarymą. Krenta karūna išliaupsintai citrinai, nes gaurometis vitamino C turi net 6-7 kartus daugiau. Juodieji serbentai lygiuojasi, o kartais ir užleidžia pirmenybę gauromečiui dėl vitamino C gausos. Profilaktiškai arba peršalus rinktumėtės suvalgyti 6 kartus daugiau citrinų, ar mieliau išgertumėte gauromečio arbatos?

    Kita savybė – flavonoidai. Tai yra augalo pigmentai, kurie suteikia skonį, aromatą, spalvą bei yra natūralūs antioksidantai, kurie suriša laisvuosius radikalus. Laisvieji radikalai ir yra vieni iš pagrindinių daugybės ligų sukėlėjų. Šiuo atveju Ivan čai yra ta arbata, kuri padeda juos neutralizuoti. Flavonoidai taip pat veikia baktericidiškai.

    Trečia savybė – rauginės medžiagos (taninas), kurių lapuose gali būti 10-20 %. Rauginių medžiagų surišančios savybės naudojamos įvairiems negalavimams gydyti. Pavyzdžiui, kraujuojant, viduriuojant ar vemiant, mažina uždegimus.

    Kitos savybės:

    gleivės, kurių augalas lapuose gali sukaupti iki 15%, o ši medžiaga slopina uždegimus;
    pektinai, kurie priskiriami prie tirpių maistinių skaidulų, o tai mažina cholesterolio kiekį kraujyje, lengvai jungiasi su sunkiųjų metalų druskomis ir tokiu būdu galima išvengti apsinuodijimo sunkiaisiais metalais;
    alkaloidai, kurie veikia raminamai, stimuliuoja širdies ir kraujagyslių veiklą, centrinę nervų sistemą;
    organinės rūgštys, kurios gerina medžiagų apykaitą, žarnyno peristaltiką, skatina virškinamųjų sulčių, tulžies gamybą ir išsiskyrimą, lėtina puvimo procesus žarnyne, tirpdo organizme šlapimo rūgštį;
    karotinas, mineralinės medžiagos (geležis, manganas, molibdenas, boras) ir kitos medžiagos.
    Gauromečio preparatai yra mažai toksiški, tad rekomenduotini vaikams, senyvo amžiaus žmonėms. Gauromečio arbata antioksidaciniu poveikiu prilyginama žaliajai arbatai. Gaurometis skirtingai nei žalioji arbata savo sudėtyje neturi kofeino, tad galima drąsiai gerti tiek ryte, tiek vakare.

    Siauralapis gaurometis
    Ligos, kurių galima išvengti geriant gauromečio arbatą
    Nekeičiant mitybos įpročių, aplinkos ir gyvenimo būdo, jokia arbata neapsaugos nuo ligų ir stebuklo nepadarys jau susirgus. Teigiama, kad net 90% sukeliamų ligų lemia mitybos įpročiai ir aplinkos faktoriai. Žinant šį faktą bei turint įrankius ir galimybes, kodėl gi neišbandžius jų? Vienas iš įrankių – gauromečio arbata.

    Moksliniai tyrimai rodo, kad gauromečio arbata padeda apsisaugoti nuo vėžinių susirgimų, kurių vienas iš sukėlėjų yra laisvieji radikalai. Beje, laisvieji radikalai yra daugelio ligų sukėlėjai, tad išugdžius įprotį dažnai gerti gauromečių arbatos, jie būtų neutralizuojami bei mažinamas jų susidarymas organizme.

    Kadangi gaurometis slopina uždegimus ir veikia raminamai, gali padėti išvengti arba palengvinti šių ligų keliamus sveikatos sutrikimus:

    širdies bei kraujagyslių (pvz. cholesterolio kiekio reguliavimas);
    kraujo (pvz. anemija);
    nervų sistemos (pvz. nemiga, galvos skausmai);
    virškinimo (pvz. virškinamojo trakto uždegimas, skrandžio opa);
    šlapimo takų, inkstų.
    Tiesa, būtų gėdinga nepaminėti ir neišskirti gauromečio arbatos naudos vyrams, t.y. prostatito ir prostatos išvešėjimo profilaktikai.

    Tvirti nervai – nuostabi nuotaika, geras virškinimas – puiki savijauta bei stiprus imunitetas, sveika širdis, kraujagyslės ir kraujotaka – pliūpsnis energijos bei sveikesni kiti organai.

    Visada pasitarkite dėl vaistažolių vartojimo su gydytoju ar vaistininku.

    Gauromečio arbata
    Kodėl tokia plati gauromečio arbatos skonio amplitudė?
    Gauromečio arbata yra aromatinga, spalva šildančiai geltona, o skonio amplitude nuo švelnaus salstelėjusio iki lengvai rūgštaus. Skonis priklauso nuo pasirinkto arbatos džiovinimo bei fermentavimo būdo. Gauromečio lapus galima paprastai kaip ir visas vaistažoles džiovinti, o fermentavimo metu yra ne tik išsaugomos vaistingosios medžiagos, bet sudaromos sąlygos tam tikrų bakterijų dauginimuisi. Gauromečio fermentavimas nėra sudėtingas procesas, tačiau nevalia pražiopsoti, kada reikia baigti fermentaciją ir pradėti džiovinimą. Vienas augalas – skirtingų skonių arbatos.

    Klausimas – ką renkiesi gerti tu ir kuom nuo šiol vaišinsi savo artimuosius?

    Gauromečio arbata

    Šaltiniai:

    Valdas Sasnauskas “Vaistinių augalų žinynas”
    Vilma Kaunienė, Egidijus Kaunas “Vaistingieji augalai”
    http://www.simkunaites-fondas.lt/siauralapis-gaurometis-ir-jo-nauda/
    http://naturalus.sveikas.lt/lt/naturalus-vaistai/vaistazoles/siauralapis_gaurometis/
    https://www.15min.lt/naujiena/sveika-gyvensena/augalines-medziagos/augalines-medziagos-781-371604
    http://www.utenavsb.lt/lt/naujienos/2017-m/liepa/1/apie-augalu-veikliasias-medziagas
    http://www.llma.lt/gaurometis-gamtos-dovanotas-stebuklas/

  • Prenumeruok ir laimėk

    Informacija